Balkon, na którym panuje cień też da się lubić :) Tym bardziej, że cień potrafi być różny - mniejszy lub większy. Wszystko zależy oczywiście od usytuowania balkonu, ale i rodzaju barierki, ale też obecności drzew i innych budynków, które mogą dodatkowo zacienić balkon. Balkony nienasłonecznione przez cały dzień to te wychodzące na wschód i północ. Oczywiście piszę "balkony", ale mam na myśli także loggie i tarasy.
A co to półcień? Dla mnie to taniec słońca i cienia, sami popatrzcie :)
Wybór kwiatów doniczkowych jest znacznie większy na balkon nasłoneczniony, jednak i do stanowiska pozbawionego bezpośredniego słońca przez cały dzień można coś fajnego wybrać :) Pokażę Wam co :)
Robiłam ostatnio aranżację do cienia, która sprawdzi się również w półcieniu. Kolorem przewodnim jest róż, jak sami zresztą zobaczycie zaraz na poniższych zdjęciach :) I tak też dobierałam kwiaty, żeby pięknie i długo kwitły na różowo, żeby były cienioznośne i dobrze rosły w doniczkach.
No dobra to jakie kwiaty tu posadziłam?:)
Niecierpki i fuksja |
Niecierpki i pelargonia |
Begonia, fuksja, hosta, niecierpek, bluszcz |
Begonia, fuksja, niecierpek |
fuksja, bluszcz, hosta |
hosta, bluszcz, fuksja, niecierpek |
Poniżej znajdziecie krótki opis każdego z kwiatów.
1. Niecierpek Nowogwinejski
Wymagania: stale wilgotno w doniczce, ale trzeba uważać, aby go nie przelać, wymaga nawożenia, obrywania zwiędniętych kwiatów, trzeba uważać na wiosenne przymrozki, bo niecierpek jest ciepłolubny. Uwaga! niecierpki występują nie tylko w kolorze różowym, ale również czerwonym, pomarańczowym i białym i też są śliczne:)
2. Fuksja / Ułanka
Wymagania: podlewanie regularne, nie dopuścić do zalania korzeni, wymaga nawożenia i obrywania zwiędniętych kwiatów, wrażliwa na wiosenne przymrozki, najlepiej rośnie w półcieniu. W sprzedaży dostępne są również fuksje w formie małych drzewek i muszę przyznać, że wyglądają obłędnie :)
3. Begonia stale kwitnąca
Wymagania: podłoże stale wilgotne, stanowisko: słońce/półcień, wrażliwa na przymrozki. Zwróćcie uwagę na liście tej malutkiej begonii. Są takie śliczne i też stanowią ozdobę :)
4. Funkia (Hosta)
Wymagania: stanowisko wilgotne i zacienione, nawożenie do lipca. W sklepach ogrodniczych znajdziecie bardzo dużo odmian host o różnych kolorach liści. Ale hosty skrywają jeszcze jedną tajemnicę...otóż one kwitną i to bardzo ładnie:) a jak ta kwitnie to mam nadzieję Wam pokazać niedługo na instagramie (śledzicie mnie tam, tak?:)
5. Bluszcz
Wymagania: stanowisko słońce/półcień/cień, podlewanie regularne, nie wymaga nawożenia. Istnieje parę rodzai bluszczu o różnym kształcie i kolorze liści. Bluszcz jest bardzo trwałą rośliną, odporną na suszę. Uważajcie tylko na mszyce, bo bardzo go lubią. Może się piąć lub zwisać. Podpowiem Wam, że ten ma za zadanie zwisać ładnie :)
6. Pelargonia
Wymagania: słońce/półcień, podlewanie regularnie, wymaga nawożenia i obrywania zwiędniętych kwiatków. Pelargonie są moim zdaniem kwiatem uniwersalnym dla każdego. Nie trzeba być wytrawnym ogrodnikiem, żeby sobie z nimi dobrze radzić. Ich kwiaty mogą być w odcieniach różu, bieli, czy też czerwieni. W sklepach ogrodniczych znajdziecie pelargonie rabatowe, angielskie i bluszczolistne, zwisające. Ciekawie wygląda też pelargonia w formie drzewka. Niby ta sama popularna roślina, a jednak wyglądająca zupełnie inaczej :)
Jakie jeszcze inne rośliny poradzą sobie z półcieniem/lekkim cieniem?
Klon palmowy
Lobelia
Zielistka
Begonia wielkokwiatowa
Paproć
Hortensja
Trzmielina
Barwinek
Niezapominajka
Jak sami widzicie istnieją piękne kwiaty na balkonowy cień :) Mam nadzieję, że już macie swoje typy kwiatów, które posadzicie wkrótce na swoich balkonach. Łączcie kolory kwiatów z roślinami całkiem zielonymi, bawcie się kształtami liści i twórzcie sami doniczkowe kompozycje. Do tego Was chciałam tym postem zachęcić.
To co sadzicie? :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz