wtorek, 9 lutego 2021

Miejskie bataty

 

Miejskimi batatami nazwałam bataty, czyli słodkie ziemniaki, które hodowałam w zeszłym roku w doniczce :) Do końca lipca doniczka z batatami stała na balkonie, a od sierpnia już na tarasie bez zadaszenia. Muszę przyznać, że ta roślina mnie totalnie olśniła pod kątem swojej łatwości w uprawie i zbiorów!:) Jeśli chcecie mieć własne bataty to zapraszam Was do tego wpisu :)


Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz je uprawiać?

1) Jadalną częścią batata są jego bulwy korzeniowe, dlatego pamiętajmy o tym planując dla niego miejsce w doniczce - donica musi być odpowiednio głęboka i tak naprawdę im głębsza tym lepiej :) 

2) Batat ma bardzo długi okres wegetacji - aż 100 dni (lub więcej)! Czyli naprawdę trzeba długo czekać aż zaczniemy go spożywać od momentu, gdy zostanie on posadzony

3) Batat potrafi być bardzo długi :) Ja do swojego przymocowałam drabinkę i go obwiązywałam parę razy dookoła niej :) 

4) batat kocha słońce, pamiętaj o tym planując dla niego miejsce :) 

5) Batata nie podlewamy dużą ilością wody (duża ilość powoduje gnicie bulwy) ani jakoś specjalnie go nie nawozimy (ja stosowałam tylko nawozy naturalne i to w małej ilości) 

6) Batat nie wymaga przycinana, ani żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych

Czego potrzebujesz?

1) podkiełkowanego batata

2) odpowiednio dużej donicy

3) ziemi ogrodowej/uniwersalnej (ewentualnie z dodatkiem perlitu) Czyli:) :

1) Podkiełkowany batat to batat, który zaczyna już rosnąć, czyli z bulwy zaczynają rosnąć zalążki pędów i liści. W zeszłym roku udało mi się już kupić taki batat w sklepie - także patrzcie uważnie na bulwy wybierając batata :) 

W tym roku batata, którego widzicie na zdjęciu trzymałam w kuchni w ciemnej szafce. Co ciekawe jest to ten sam batat, który wydał bulwy w zeszłym roku :) Miałam go zjeść na końcu i zapomniałam o nim :) zawieruszył się wśród ziemniaków :) I zaczął rosnąć sam z siebie (zresztą razem z ziemniakami :) 


Najlepiej rozpocząć kiełkowanie batatów na początku roku, tak aby miał czas wyrosnąć, a następnie wydać odpowiednio duże bulwy. 


Metody na kiełkowanie batata: 

1. Bulwę należy trzymać w miarę ciepłym ok 15 st. C i ciemnym miejscu i czekać :) Gdy już batat zaczął rosnąć wkładamy go do pojemniczka (z odpływem) z małą ilością ziemi i czasem minimalnie podlewamy. Następnie w okolicy marca/kwietnia można go przenieść do większej docelowej doniczki. Ja swoje sadziłam tak, że bulwa trochę wystawała znad ziemi. 

Drugą metodą na podkiełkowanie batata jest podział bulwy na dwie i wsadzenie każdej połówki do małej ilości wody. Trzeba sprawdzać co jakiś czas czy bulwa nie gnije i wymieniać wodę na czystą, najlepiej taką odstaną bez chloru. No nie powiem, żeby szybko się pojawiły korzonki :) Czekałam na to chyba ze 2 miesiące. Ale się ich doczekałam, jak widzicie na zdjęciu :) W przypadku tej metody trzeba być jeszcze czujnym, żeby woda cały czas była i żeby przykrywała korzenie. Gdy korzenie były już dość duże i z bulwy urosło dużo liści to był dla mnie moment, żeby umieścić je w ziemi w doniczce docelowej. Za długo jednak z tym zwlekałam i odbiło się to na wielkości bulw batata. 

2) Donica musi mieć odpływ (w sumie tak jak w przypadku innych warzyw). Mój batat rósł w donicy białej plastikowej około 15 litrowej i myślę, że taka wielkość jest OK. Ale im głębsza tym lepiej ;) Przy wykopywaniu batatów było jeszcze wolne miejsce w doniczce, ale nie wszystkie też bataty urosły do pokaźnych rozmiarów. 


3) Bataty uprawiałam w ziemi ogrodowej (uniwersalna też będzie dobra). Ja do ziemi dodałam perlit, dzięki któremu ziemia staje się bardziej przepuszczalna i jednocześnie magazynuje wodę. 


A oto moje zbiory:)Z jakimi roślinami można sadzić batata?

Mój batat rósł sam w doniczce, ale można go spokojnie łączyć z innymi roślinami o tych samych wymaganiach, co ma batat. Spróbujcie go na przykład posadzić z aksamitką i bazylią :) Jak jeść batata?

Batata je się tak samo jak ziemniaka :) Tyle, że jest o wiele słodszy, ale to nie znaczy, że bardziej tuczy :) Jak mi podpowiedziała Beata @cukrowata batat ma więcej błonnika, więc dla osób na diecie jest wskazany. I z ciekawostek: bataty mają niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki, zawierają też więcej witaminy A i beta-karotenu (dzięki czemu ma taki kolor :) 

Jeśli jeszcze nigdy ich nie próbowałliście to koniecznie zjedzcie je jako batatowe frytki lub puree ziemniaczano-batatowi :) 

Mam szczerą nadzieję, że Was zainteresowałam batatem, jako warzywem, które przy niewielkiej naszej uwadze, skupiającej się tak naprawdę na podlewaniu, jest w stanie nas nakarmić :) Spróbujcie koniecznie, jeśli oczywiście lubicie jeść batata :) A, i jeszcze z ciekawostek to istnieje odmiana batata o liściach fioletowych, a niektóre bataty kwitną. Zainteresowani?:) 

4 komentarze:

  1. Imponujace zbiory i fajny artykul🤗Tez bede hodować

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne okazy na wiosnę muszę mieć kilka sztuk u siebie w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy takie własne bataty różnią się od tych, które dostaniemy w sklepie? :)

    OdpowiedzUsuń

No to siejemy