czwartek, 19 marca 2020

Planowanie warzywniaka w doniczkach

W poprzednich postach na blogu i na instagramie pokazywałam Wam mój balkonowy warzywniak. Mam nadzieję, że wiecie już, że doniczka nie jest problemem w posiadaniu własnych warzyw i że macie chęć sami je posiadać na balkonie czy tarasie :)

Dzisiejszym postem postaram się Wam przybliżyć temat planowania, bo od planu się wszystko zaczyna :) W mojej głowie jest zawsze milion myśli na temat wyboru odpowiednich odmian czy chęci wypróbowania nowych warzyw. Żeby mi było łatwiej planować robię notatki i rysunki w planerze. Jestem chyba z pokolenia "pisaczy", pisząc dane słowo czy myśl po prostu lepiej ją zapamiętuję :) 
Na początku każdego nowego sezonu, czyli w okolicach końca zimy robię sobie listę wszystkich moich nasion. Następnie zaznaczam sobie w tabeli ich okres siewu, tak żebym miała wszystkie informacje przed sobą. Wtedy łatwiej mi jest rozpocząć planować :)





Oto rysuję :) no tak schematycznie, po swojemu :) (i pomyśleć, że człowiek kiedyś nagrody w jakimś malowaniu zdobywał, a teraz rysuje jak rysuje ;). OK, ale do przodu :) A więc jak planuję mój warzywniak na balkonie.  
Ponieważ od lat hoduję warzywa na tym samym balkonie i w tych samych doniczkach, to już wiem ile doniczek mi się zmieści i co mniej więcej w nich będzie. Dlatego mogę sobie narysować schemat doniczek i napisać co w nich planuję i ja już wiem wszystko :)







Jeśli zakładasz swój warzywniak po raz pierwszy to musisz wiedzieć parę rzeczy:

  1. Jakie masz doniczki - im głębsze i większe tym lepiej 
  2. Ile doniczek zmieścisz na balkonie lub tarasie, mierząc od strony barierki ( gdzie dociera z reguły najwięcej słońca)
  3. Gdzie i na jak długo docierają promienie słoneczne



Dopiero znając te informacje i patrząc na swoją listę warzyw, które chcesz hodować lub wstępnie planujesz, możesz przystąpić do rysowania :) A co jest istotne przy planowaniu jakie warzywa, do której dać doniczki i gdzie je postawić? Ja się kieruję tymi:

  1. Które warzywa się lubią i dobrze rosną koło siebie
  2. Jak duże urosną i ile światła potrzebują







I tak moją złotą zasadą jest nie sadzenie obok siebie pomidorów i ogórków, ponieważ źle razem rosną. Drugą zaś upychanie tyle warzyw i ziół ile tylko się da :) I tym sposobem co roku mój balkonowy warzywniak wygląda trochę inaczej. Szukam zawsze najbardziej optymalnego rozmieszczenia (ale wniosek jest zawsze taki sam - sąsiad powinien mi oddać swój balkon :). 


Jak należy ustawiać doniczki? Trzeba pamięć o tym, że zdecydowana większość roślin, a więc i warzyw, lubi słoneczko. Zatem, żeby te słonkolubne warzywa zdrowo rosły i miały kwiaty, a potem owoce (a przecież o to nam chodzi :) to musimy im wybrać miejsce na balkonie, gdzie jest słońce przynajmniej przez 5-6 godzin dziennie. Podzielę warzywa na dwie grupy - na te, które potrzebują jak najwięcej słońca i takie, które mogą rosnąć i nas cieszyć w półcieniu (uwaga niektóre warzywa dobrze rosną i na słońcu i w półcieniu):











Warzywa słoneczne to: pomidor, papryka, ogórek, cukinia, dynia, boćwina, szpinak, seler naciowy, por, sałata, rukola, roszponka, endywia, kalarepa, brokuł, brukselka, cebula, czosnek, ziemniak, bakłażan, bób, rzodkiewka, marchewka, burak, pasternak, fasola, groch


Warzywa na półcień to: boćwina, sałata, rukola, roszponka, endywia, jarmuż, kalarepa, brokuł, brukselka, koper włoski, bób, burak, fasola


I teraz znając ilość światła na naszym balkonie czy tarasie możemy dopasować rodzaj warzyw, jakie będą dobrze rosły w tych warunkach. Pamiętajcie, że odpowiednie dobranie roślin do panujących warunków jest ponad połową sukcesu :)


Podstawą hodowania warzyw w doniczkach jest oczywiście doniczka :) I choć o doniczkach już pisałam w paru postach to nadal mam wrażenie, że ich odpowiedni dobór stanowi dla Was trudności. I wcale się Wam nie dziwię, bo wizyta w sklepie ogrodniczym czy budowlanym, czy nawet szukanie idealnych doniczek przez internet to ciężki temat :) Po pierwsze wybór jest duży, szczególnie doniczek małych i w internecie, a po drugie patrzymy często na ich wygląd wizualny i wybieramy przede wszystkim takie, które nam się po prostu podobają :) A powinniśmy się kierować dobrem naszych roślin, czyli ich potrzebami.






Najogólniej mogę Wam powiedzieć jak ja dopasowuję doniczki do typu warzyw, które chcę w nich posadzić/zasiać. Oto one:


  • do warzyw rosnących w górę jak pomidor czy papryka wybieram doniczki głębokie i jak największe (szczególnie duże 60 litrowe wybieram do pomidorów gruntowych wysokich); pomidorki koktajlowe potrzebują ok 8 litrowych doniczek (dla jednej rośliny)

  • do warzyw, których jemy korzeń, jak na przykład marchew czy ziemniaki potrzeba nam przede wszystkim bardzo głębokich doniczek, mogą być wąskie- do warzyw niskich, jak na przykład sałaty czy rukola, a nawet rzodkiewka wystarczą doniczki o wysokości 10 cm- dla boćwiny czy pora wybieram doniczki o głębokości 20 cm




I jeszcze słowo o sianiu warzyw - siejemy zawsze w czystych  doniczkach. I najważniejsza cecha wszystkich doniczek, w których uprawiam warzywa to dziurki na spodzie doniczki :) Bez tego ani rusz :) Do siewu używam zawsze specjalnej tzw. ziemi do siewu. a to "białe" na zdjęciu, o które mnie często pytacie, to jest perlit, szkło wulkaniczne. Stosowany w celu napowietrzenia ziemi i zwiększenia jej wilgotności, ponieważ perlit ma zdolności magazynowania wody. 



Dajcie znać jak Wam pomógł ten post :) lecę do siania, bo trochę jeszcze tego mi zostało :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

No to siejemy