środa, 13 maja 2020

Moje TOP 5 warzyw do wysiania w maju


Czas siania nasion warzyw, owoców i kwiatów w trakcie. Mamy maj, a wraz z majem przychodzi magiczna data dla wszystkich ogrodników :) Otóż przyjęło się, że po 15 maja rośliny mogą zacząć swoje nocowanie na balkonach i tarasach. Często też dopiero wtedy sieje się nasiona bezpośrednio do gruntu. Dlatego akurat wtedy? Bo jeszcze w połowie maja potrafiły przyjść zimnie noce i minusowe temperatury, które dla wielu roślin wystarczały na niepowodzenia w uprawie.

W ostatnich latach nie było przymrozków już od początku maja (w Warszawie), ale ja nadal stosuję się do tej daty. Szkoda mi by było, gdyby całą moją plantację szlag trafił tylko dlatego, że mi się wydawało ;) Pamiętam zresztą historię koleżanki, która mi powiedziała parę lat temu, że nie posłuchała się i wystawiła pomidory na balkon przed 15 maja i jej po prostu zmarzły. A musicie wiedzieć, że ze zmarźniętych pomidorów nic nie będzie. I tamtego lata nie cieszyła się swoimi pomidorkami. Więc reasumując ja czekam :) Warto śledzić prognozy i sprawdzać temperaturę, bo czasami najlepszą datą do wysadzenia roślin na stałe do gruntu czy do postawienia na dworzu jest dopiero 19-sty lub nawet 20-sty maj. Nie śpieszmy się z tym :) 
Moje TOP 5 warzyw do wysiania w maju to warzywa, które są łatwe w uprawie warzyw, których spróbowanie dziś Wam polecam to: sałata, burak liściowy, fasola, groszek, ogórek.

Napiszę Wam teraz po krótce dlaczego wybrałam akurat te warzywa :) 
1. Sałata Każdy, kto lubi świeże listki sałaty na kanapki lub do sałatki, lub kto ma gryzonie lubiące skubać sałatę powinien spróbować samemu ją posiać. Najczęściej sieję mieszankę sałat do jednej doniczki i już dobrze znaną Wam metodą przenoszę albo do pojedynczych doniczek, albo do większych z zachowaniem odstępu pomiędzy poszczególnymi siewkami. Wybór zależy od dostępności moich doniczek :)
Sałatę można też siać bezpośrednio do gruntu. Sałatę sieje się zawsze na głębokość około 1 cm. Maj jest dobrym czasem na jej ostatni siew. Wysiew sałaty w późniejszych miesiącach może skutkować jej zakwitaniem, co z kolei źle wpływa na jej smak. 

Ja trzymam moją sałatę w tym roku w małej szklarni na balkonie. Bardzo polecam Wam to rozwiązanie :) Siedzi tam od wczesnej wiosny razem z rzodkiewką i z innymi zieleninami :) Trzeba pamiętać o codziennym wietrzeniu (otwieraniu) szklarenki i o podlewaniu.

Szklarenka wygląda tak:2. Burak liściowyBotwinka to mój "must-have" każdego roku. Jest łatwy w uprawie, zawsze wychodzi, pięknie rośnie i jedyne co go czasem dopada to przędziorek, ale niestety przędziorek lubi wszelkie warzywa. Burak liściowy jest idealny do chłodnika :) Można zrywać po parę najdłuższych listków, zostawiając resztę i dzięki temu cieszyć się świeżymi listkami przez całe lato. Dopiero pod koniec lata zbieram liście i wyrywam z buraczkami, także je gotując do chłodnika. Świeże listki buraka są świetne do letniej sałatki, i jakie zdrowe :) sami spróbujcie :)Buraka sieję zbiorczo do jednej doniczki, a następnie pikuję i sadzę w pewnych odległościach od siebie do doniczek już docelowych.

3. Groszek cukrowyNajpierw moczę nasiona groszku w wodzie przez 2-3 dni, co znacznie przyspiesza kiełkowanie, a następnie sieję po 3 nasionka do jednej doniczki, lub jeśli mam mniejsze doniczki to jedno nasionko do jednej doniczki. Groszek możecie też siać bezpośrednio do gruntu, najlepiej w drugiej połowie maja.
A, i ważna sprawa a propos groszku cukrowego - możecie go wysiać i poczekać aż urośnie 10 cm po czym go obciąć i zjeść :) uwielbiam te świeże pędy groszku w sałatce :) Młode listki, czyli tak zwane Baby Leaf zawierają znacznie więcej witamin i soli mineralnych, niż starsze rośliny. Na takie świeże listki możecie uprawiać groszek przez cały rok i potrzebujecie na to tylko niewielkiej doniczki.

4. Fasola 


Jeśli lubicie fasolkę szparagową to też jest to dobry moment na ich posianie. Możecie z nią zrobić to samo co z groszkiem, czyli przed wysianiem moczyć ją w wodzie. Fasola szparagowa w zależności od odmiany potrafi mieć żółte lub zielone strąki. 

Istnieje wiele odmian karłowatych, które rosną tylko do 50-60 cm, co jest idealne gdy mamy mało miejsca na naszym balkonie lub tarasie :) 

Zdradzę Wam, że moja fasolka właśnie się pokazuje i wygląda tak:5. OgórekKolejne moje "must-have" każdego sezonu :) uwielbiam moje ogórki :) Ogórka wysiewam inaczej niż wyżej wymienione warzywa - jedno nasionko do jednej małej doniczki. Przed wysianiem jednak zawsze je moczę 1-2 dni w wodzie z dodatkiem rumianku i pokrzywy. Ogórki można też siać bezpośrednio do gruntu, z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi nasionami :)


Ogórki rosną szybko i są naprawdę niewymagające, a jedyne czego od nas potrzebują to regularnego podlewania (ale to jak każde warzywo ;) Musimy też zapewnić mu podporę i czasem pomóc mu się po niej piąć. Najlepiej uprawiać ogórki traktując je właśnie tak, jak pnącza. Delikatne podwiązywanie raz na jakiś czas wystarczy :)


Jestem bardzo ciekawa co zamierzacie jeszcze wysiać :) A może macie już jakieś doświadczenie z tymi warzywami? Jeśli macie jakieś pytania to śmiało piszcie :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

No to siejemy